Kalendarz okazji i świąt. Zobacz, kiedy będziesz potrzebował dodatkowej gotówki
Dodane przez admin dnia Stycznia 20 2014 15:22:42
Aby być gotowym na niespodziewane wydatki nie tylko warto oszczędzać, ale i wnikliwie zapoznać się z kalendarzem okazji i świąt. Ten wskaże finansowym rozrzutnikom, kiedy mają zacisnąć przysłowiowego pasa i odłożyć parę groszy na konkretny cel. Tym bowiem może być prezent na urodziny brata, kwiaty dla partnerki z okazji Dnia Kobiet, a także wyjazd urlopowy.

Sprawdźmy więc, kiedy w ciągu roku musimy się mieć na baczności i wnikliwie obserwować stan naszego konta, by móc być przygotowanym na wszystkie zaskakujące wydatki. Te natomiast natychmiast staną się przemyślanymi kosztami poniesionymi w myśl naszego planu finansowego.

Rozmaite wydatki pierwszego kwartału

To, co nas spotka na początku roku to nie tylko kuszące, sezonowe wyprzedaże, którym trudno będzie się nam oprzeć czy wydatki poniesione w myśl noworocznych postanowień. To przede wszystkim święto seniorów, Dzień Babci i Dzień Dziadka, który dla wnuków powinien być priorytetem styczniu – dobrze wtedy być przygotowanym na wydanie pieniędzy na praktyczny upominek dla dziadka czy ulubione kwiaty dla babci.

W lutym, o czym nie sposób zapomnieć, będą przypominały o sobie kluczowe dla popkultury Walentynki. Te są okazją, która wymaga okazania miłego gestu, zarówno bliskim, jak i ukochanym, co generuje najczęściej niemałe koszty. Prezenty walentynkowe mogą być bardziej ekonomiczne i zrobione własnoręcznie. Współcześnie jednak dominuje kult pięknej biżuterii, obfitych bukietów róż, dlatego też dobrze mieć uwzględnione te koszty w swoim budżecie.

Marzec w tym roku przyniesie nam nie tylko Dzień Kobiet, który będzie oznaczać podobne wydatki przy Walentynkach, ale i nadchodząca wcześniej Wielkanoc. Święta wielkanocne wymagają zwykle niższego wkładu finansowego, niż Święta Bożego Narodzenia, niemniej każdy gospodarz powianiem zaplanować je dokładnie. Kluczem będą tradycyjne potrawy, które będą miały być przygotowane z tej okazji, a zatem składniki, na które wydamy pieniądze. Na szczęcie, dzięki temu, że tradycja ofiarowania prezentów na Wielkanoc nie jest mocno spopularyzowana, w marcu zaoszczędzimy na prezentach.

Wiosna i wczesne lato pod znakiem majówki

W kwietniu wnikliwie przestudiujemy nasze finanse pod katem zbliżającej się majówki. Mnogość dni wolnych aż kusi, by zarezerwować lot za granicę lub wyjechać nad polskie morze. Planując z uprzedzeniem zaoszczędzimy na rezerwacjach hoteli czy samolotów. Musimy jednak bardzo mocno zaakcentować ten plan urlopowy w rocznym budżecie.

Nie zapominajmy w tym kwartale również o naszych rodzicach – Dzień Matki (26 maja) i Dzień Ojca (23 czerwca) to okazje, które kładą nacisk na docenienie naszych rodzicieli. Wspólny obiad, zaproszenie do kina, a może jednodniowa wycieczka poza miasto? Uwzględnienie w budżecie rocznym wydatków na rzecz rodziców jest jak najbardziej uzasadnione – w żadnym wypadku nie powinniśmy zapominać o najbliższych.

Wakacyjne wycieczki, jesienne urlopy

Wraz z nadejściem lipca powoli planujemy wyjazdy. Jako, że pogoda dopisuje, przymierzamy się do rozmaitych wycieczek oferowanych przez biura podróży lub, po prostu, sami planujemy wojaże z przyjaciółmi i rodziną. Jako, że ceny w sezonie są jednak wysokie, a my bardzo skrupulatnie planujemy nasz budżet, możemy wstrzymać się z urlopem do jesieni. Ceny wrześniowe będą znacznie bardziej sprzyjać oszczędnym, niż koszty oferowane przez przewoźników i właścicieli kwater w wysokiem sezonie.

Zimowa lawina: Halloween, Andrzejki, Święta i Sylwester

Po urlopowej sielance, musimy jednak powrócić na ziemię i przywołać nasz portfel do porządku. Teraz, na koniec roku, zacznie się bowiem finansowa pożoga, którą jak najszybciej musimy opanować.

Na początku, w kalendarzu pojawia się amerykańskie Halloween, które przeniknęło do polskiej kultury. Dzięki niemu właściciele sklepów i restauracji zyskali dodatkowy zysk, a my… dodatkowy pretekst do wydawania pieniędzy na: przebierane przyjęcia, straszne stroje, produkty, z których przygotujemy upiorne przekąski. Następne w kolejności są, tym razem niewymagające przebrania, Andrzejki. Imienimy Andrzeja także są okazją do opróżnienia portfela – nie tylko na rzecz upominku dla zaprzyjaźnionego solenizanta, ale i na rzecz imprezy z wróżbami czy wypadu do kina.

To, co zwykle rujnuje całoroczny budżet i wpływa na zadłużenie w nadchodzącym roku, to Święta i Sylwester. Chyba żadnemu gospodarzowi nie trzeba wyjaśniać, że to okres, który generuje koszmarnie wysokie wydatki. Zabezpieczą nad przed nimi oszczędności, podział obowiązków pomiędzy członkami rodziny, a także rezygnacja z pełnych przepychu dekoracji i drogich prezentów. Sylwestra z kolei należy planować z wyprzedzeniem – dzięki temu poniesiemy niższe koszty, bez względu na o czy wybierzemy bal sylwestrowy na zamku czy domówkę. Każda forma spędzania nocy sylwestrowej wymaga bowiem wkładu finansowego, a od nas zależy, jak wysoki on będzie.

Okazje, których miałeś pamiętać, a zapomniałeś

Oczywiście, nie sposób pamiętać o wszystkich okazjach. Do powyższego planu warto dołączyć urodziny i imieniny bliskich, rocznicę związku z partnerem, czy okazje takie jak narodziny dziecka siostry lub wakacje dzieci. Pomimo trudności, jakie niesie za sobą planowanie budżetu w skali roku i pozyskiwania środków na rozmaite okazje, warto być świadomym, że z każdego kryzysu finansowego jest wyjście. Takie rozwiązanie jak pożyczka bez zaświadczeń o dochodach (zobacz najważniejsze fakty o pożyczkach: https:/www.pozyczkomat.pl/strona/pozyczka-bez-zaswiadczenia-o-dochodach), pozwoli na uzupełnienie luki w rocznych budżecie, dzięki czemu każdy zapominalski, wybrnie z finansowego dołka, zarówno przy okazji urodzin najbliższego, jak i wyjazdu urlopowego.